پیشگیری از عفونت در سگ

پیشگیری از عفونت در سگ

سگه ایی که گوشهای افتاده دارند، مثل گلدن رتریور و  پودل  شنا کردن را دوست دارند، بیشتر مستعد عفونتهای گوشی هستند؛ به این دلیل که درون گوش هایشان برای مدت طولانی تری مرطوب میماند و بسیاری از مخمرها و قارچها در محیطهای تقریبا مرطوب رشد می‌کنند. بهعالوه پوست کانال گوش تا زمانی‌که خشک نیست، حریم محکمی علیه عفونتها ندارد. سگه ای مستعد آلرژی هم نسبت به ابتال به عفونتهای گوشی حساس هستند. اگر میدانید سگتان حساسیتهای فصلی دارد یا خیلی شنا کرده است، گوشهایش را مرتب چک کنید.

در زیر مراحل سادهای برای پیشگیری از عفونتهای گوش توضیح داده شده است.

۱ .گوشهای سگتان را مرتب معاینه کنید و اگر مشکوک به عفونت هستید، بالفاصله او را نزد دامپزشک ببرید.

۲ .به آهستگی موم اضافی و آلودگی را خارج کنید.

۳ .موهایی که در راه و دور کانال گوش هستند را کوتاه کنید. در برخی نژادها مانند »پودل« شما باید موها را از داخل کانال گوش او با انگشت شست و اشاره از ریشه بیرون بکشید. این کار به هوا اجازه میدهد که راحتتر درون گوش گردش کند و پوست گوش، خشک بماند.

۴ .میتوانید کمی پودر مخصوص حاوی مواد ضدقارچ را پس از شنا کردن و حتی یک‌بار در هفته طی بهار و تابستان درصورت حساسیت داشتن، درون گوش بریزید.

نگاه اجمالی به انگشتان سگتان

ناخن پای سگ ها ابزار بسیار مفیدی برای آنهاست و به سگتان در راه رفتن، پریدن و… کمک می‌کند ولی با وجود مفید بودن، این ناخن ها میتوانند دردناک باشند و شکل پای سگتان را تغییر دهند. به ندرت سگ هایی وجود دارند که نیاز نیست ناخن هایشان کوتاه شود. سگهایی که مرتب روی سطوح سیمانی بازی می‌کنند، ناخنهایشان خودبهخود کوتاه میشود اما اگر ناخن شست دارند با توجه به این‌که این ناخن در تماس با سطح زمین قرار ندارد، باید مرتب کوتاه شود و چند هفته یک‌بار نیاز به چیدن دارد. ناخنها مخصوصا وقتی سگ زمان زیادی را روی سطح نمدار و نرم مانند چمن حیاط میگذراند، سریعتر رشد می‌کنند. برای خیلی از سگ ها چیدن ناخن ها عمل بسیار ناخوشایندی است اما شما میتوانید این کار را باتوجه به چند نکته ساده برای خودتان و او آسانتر کنید.

۱ .کوتاه کردن ناخنها را از زمانی‌که او یک توله است شروع کنید.

۲ .این تجربه را تا جای ممکن برایش خوشایند کنید. تشویق کردن او بعد از گرفتن هر پا و یا حتی بعد از هر ناخن پا بسیار مفید است.

۳ .یاد بگیرید چگونه ناخنها را سریع و دقیق بچینید تا تصادفا گوشت زیر ناخنهای دوست پشمالویتان را نکنید. رگهای خونی در مرکز هر ناخن قرار دارند و اگر بریده شوند، باعث ایجاد خونریزی خواهند شد.

خواندن مقاله
تغییر غذای توله سگ

۴ .ناخنگیرهایتان را تیز نگه دارید تا ناخنها را ببرند نه این‌که باعث خرد شدن آنها شوند.

انواع ناخنگیر

ناخنگیرها را میتوانید در سه مدل متفاوت در بازار پیدا کنید:

ناخنگیرهای گیوتینی: این نوع ناخنگیرها یک حفره دارند و ناخن در بین آنها قرار میگیرد. یک تیغ از روی حفره رد شده و ناخن را کوتاه می‌کند. یکی از خوبی های این ناخنگیرها تیغه قابل تعویض آنهاست.

ناخنگیر قیچی شکل: در این نوع ناخنگیر که به شکل قیچی است، ناخن روی تیغه های خمیده ناخنگیر قرار میگیرد. این تیغه ها باید مرتب تیز شوند تا به جای بریدن ناخن ها، آنها را خرد نکنند.

ناخنگیر برقی: نوع دیگر ناخنگیر که با باتری هم کار می‌کند و میتواند برای کوتاه کردن ناخنها استفاده شود. خیلی از سگها این نوع را به انواع قبلی ترجیح میدهند به دلیل این‌که ناخنگیر برقی آسانتر عمل کرده و از صدمه زدن به ناخن جلوگیری می‌کند. کوتاه کردن سریع و دقیق ناخنهای سگ نیاز به تجربه دارد. اگر شما هم میخواهید این کار را به خوبی انجام دهید، از نکات زیر پیروی کنید.

۱ .در زمان کوتاه کردن ناخنهای سگ او را به پهلو یا پشت بخوابانید. میتوانید ناخنهای او را درحالی‌که ایستاده هم کوتاه کنید اما در این صورت او را روی یک صندلی نگه دارید تا به چشمتان نزدیک‌تر و همتراز باشد و فرار نکند. اگر سگتان موقع گرفتن ناخنهایش خیلی میترسد، مقدار زیادی کره بادامزمینی را روی سطح بینی او بمالید و زمانی‌که او در حال لیسیدن است ناخنها را کوتاه کنید.

۲ .پای سگ را در دستتان بگیرید و هر انگشت او را بین انگشت شست و اشاره خودتان گرفته و فشار دهید. با این عمل ناخن را به بیرون هل داده و از موهای اطراف دور می‌کنید. در این حالت متوجه میشوید جایی که ناخن به پوست وصل میشود ضخیمتر است و در پایین نازک‌تر میشود این قسمت جایی است که باید کوتاه شود.

۳ .در سگ هایی با ناخنهای سفید، ناخنها را بالا آورده و برای بهتر دیدن در برابر نور قرار دهید. برای سگ هایی با ناخن های قهوهای یا سیاه، زمانی‌که به خوبی نمیتوانید محل کوتاه کردن را ببینید، بین قسمت پهن و باریک را کوتاه کنید. این کار باید سریع و بدون هیچ زحمتی انجام شود.

۴ .به قسمت کوتاه شده ناخن نگاه کنید تا مطمئن شوید آن را به اندازه کافی کوتاه کردهاید. اگر ناخن نرم و دارای ناحیه ای سفیدرنگ و هاله مانند در انتهاست، نشانه خوبی است اما اگر انتهای ناخنها خشک است و هاله دیده نمیشود، باید کمی بیشتر کوتاه کنید تا هاله را ببینید.

۵ .اگر انتهای ناخن خونریزی کرد، ناخن را در پودر بندآورنده خون (که در فروشگاه های حیوانات خانگی موجودند) یا نشاسته ذرت فرو کنید و سگتان را برای پنج دقیقه در حال استراحت نگاه دارید. اگر او بلند شده و شروع به دویدن در اطراف کند، ناخن بیشتر خونریزی می‌کند. به جای اظهار ندامت دربرابر سگتان، او را سرحال بیاورید و به او بگویید که چقدر پسر خوبی است. به او بیسکویت بدهید. به این صورت او با اشتباهات کوچک‌تان در هنگام کوتاه کردن ناخنش رابطه خوشایندتری برقرار خواهد کرد و در صورت تکرار این کار، کمتر تحت فشار خواهد بود.

خواندن مقاله
نژادهای سگ با طول عمر بالا

۶ .برای خوب بودنش هدیهای لذتبخش به او بدهید.

۷ .مطمئن شوید ناخنهای انگشت شست او ناخن های اضافی که در قسمت داخلی پاهای جلویی وجود دارد را کوتاه کرده اید.

۸ .اگر هنوز هم کوتاه کردن ناخنهای سگتان برایتان سخت است، از دامپزشک یا فردی باتجربه بخواهید که طرز صحیح آن را به شما نشان دهد.

۹ .زمانی‌که روی پاهای سگتان کار می‌کنید، موهای زیر پای او را نگاه کنید. در بعضی از سگها موهای بین انگشتان زیاد رشد کرده و کف پای او را میپوشانند. این موها میتوانند درهم گره خورده و گلوالی و رطوبت را در خود جمع کنند که نهتنها برای سگ ایجاد ناراحتی میکند، بلکه احتمال عفونت را نیز در پاها افزایش میدهد. از قیچی هایی که نوک تیزی ندارند برای کوتاه کردن موهای بین انگشتان استفاده کنید تا احتمال بریدن پوست را کاهش دهید.

تمیز کردن دندانهای سگ

احتماال شما هم از دندانپزشک‌تان شنیدهاید که بیماری پیوره (تورم لثه که منجر به لق شدن دندانها میشود) یکی از رایجترین مشکالت دندان در بزرگسالان است. این قضیه در سگها هم رایج است. تقریبا ۸۰درصد سگها در سه سالگی دچار التهاب لثه و بیماری پیوره دندانها میشوند. اگر دندانهای سگتان هنگام جویدن استخوان خونریزی دارند، ممکن است التهاب لثه داشته باشد بنابراین او را سریع برای معاینه نزد دامپزشک ببرید. عامل بیماری پیوره در انسانها و سگها یکی است. این مسئله با چسبیدن باکتریهای دهانی و موادغذایی به سطح دندان و شکلگیری جرم آغاز میشود. این جرمها بعدا به وسیله کلسیم موجود در بزاق سفت شده و باعث شکل گرفتن جرم میشود. این سطح سخت سفید، زرد یا قهوهای رنگ روی دندان به خصوص خط لثه باکتریها و ذره های غذا را بین لثه و دندان به دام میاندازد. این باکتریها با تولید موادی شیمیایی باعث آسیب دیدن لثه ها و ورم آنها میشوند. این ورم استخوان هایی که دندانها را سرِجایشان نگه میدارند از بین میبرد و در نهایت دندانها لق شده و میافتند (بیماری پیوره). .

پیشگیری کلید غلبه بر بیماری پیوره است. بهترین راه پیشگیری نیز مسواک زدن مرتب دندانهای سگتان است. شما میتوانید از مسواک و خمیردندان با طعم گوشت مخصوص سگها یا از دستمال نرم و آغشته به تمیزکننده دندان استفاده کنید. این نوع دستمالها به شکل دیسک یا دکمه هستند که شما میتوانید روی انگشت اشارهتان قرار داده و بعد از استفاده دور بیندازید. سگهایی که بهطور مرتب استخوان و چیپسهای پوست خام یا بیسکویتهای سخت میجوند، در مقایسه با سگ هایی که این کار را نمی‌کنند خیلی کمتر به جرم دندان مبتال میشوند. بسیاری از سگها اسباب بازیهایی با سطوح زبر دارند که سطح دندانهای آنها را تراشیده و لثه ها را ماساژ میدهند. برای پیشگیری از بیماری پیوره مراحل زیر را انجام دهید.

خواندن مقاله
نیاز سگ ها به جویدن

۱ .به سگتان اسباب بازیهای جویدنی زیاد بدهید؛ استخوان های واقعی که مخصوصا برای سگها طراحی شدهاند. استخوان های پالستیکی یا پوست خام هم برای این کار مناسب است (موقعی که سگتان با این اسباب بازیها بازی میکند باید مراقبش باشید چون بعضی از قسمتهای این استخوانها میتوانند در گلوی سگها گیر کنند و باعث خفگی شوند).

۲ .دندانهای سگتان را تا جای ممکن زود به زود مسواک بزنید

۳ .دندانهای سگتان را بهطور حرفه ای سالی یک‌بار بعد از سه سالگی جرم گیری کنید.

۴ .دندانهای سگتان را سالیانه معاینه کنید. هر نوع جرم باید در حد ممکن برداشته شود تا از التهاب لثه و از دست دادن دندانها پیشگیری شود. رسوبات معموال به وسیله دستگاه ماورای صوت و در حالت بیهوشی برداشته میشوند. کلینیک دامپزشکی شما ممکن است تکنسینهای دامپزشکیای داشته باشد که در برداشتن رسوب دندانهای سگها بدون بیهوشی تجربه داشته باشند. اگر در دندانهای سگتان به سرعت رسوب جدیدی ظاهر شود، شاید نیاز داشته باشید تمیز کردن دندانهای او را بهطور مرتب انجام دهید.

۵٫توصیه میشود تمام سگ ها طیف وسیعی از آنت یبیوتیک‌ها را قبل و چند روز بعد از جرمگیری دندانهایشان استفاده کنند. این کار از افزایش باکتریهای دهانی در زخمهای کوچک روی لثه که موجب عفونت میشوند، جلوگیری می‌کند. دامپزشک معموال قبل از جرمگیری یک آنتی بیوتیک تزریق می‌کند.

۶ .دهان سگتان را بهصورت دورهای برای یافتن دندانهای شکسته یا لق معاینه کنید. اگر دندان شکسته یا تغییررنگدادهای یافتید، آن را به دامپزشک نشان داده و اقدام به کشیدن دندان درصورت لزوم کنید. برای سگهای پیرتر لکههای قهوهای روی دندانهای فرسوده یا خراب بهخصوص دندانهای جلویی، طبیعی است. لکههای قهوهای نقاطی هستند که مینای دندان در حال توسعه و تعمیر سطوح کهنه است. گاهی سگهای پیرتر رویشهایی روی لثهشان به نام پولیس دارند. این رویشها شبیه تومور هستند اما در کل خوشخیم محسوب میشوند. اگر بزرگتر شده یا باعث ایجاد مشکل در خوردن غذا شدند، باید با عمل جراحی آنها را برداشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Call Now Button