4.2/5 - (27 امتیاز)

دنیای امروزی دنیایی است که برای نگهداری جانوران خانگی بایستی علوم زیستی و فیزیولوژیکی آنها را بدانیم باید بدانیم که برای نگهداری از این جانوران زیبا چگونه بایستی از آنها مراقبت نماییم.

نقاط دردناک و قرمز در پوست سگ‌ها (Hot Spots)

این عارضه به صورت نقاط دردناک و قرمز در پوست به صورت لکه ای و ناحیه ای بدون مو و مدور یکی از گرفتاری های متداول درفصل تابستان می باشد و دامپزشکان اغلب با این عارضه مواجه هستند. درطول شب از آن ها ترشحاتی به بیرون تراوش می‌شود. مشکل فوق در نژادهایی که پوشش متراکمی دارند و مستعد آلرژی هستند دیده می شود. نقاط دردناک فوق معمولا با گزش کک سپس خاراندن آن توسط سگ و همچنین کیسه های مقعدی انباشته از مدفوع و یا سایر حیوانات آزار دهنده کم اهمیت شروع می شود. هر چقدرحیوان موضع درگیر را بیشتر بلیسد و گاز بگیرد وضعیت آن بدتر می گردد. بدین ترتیب یک مشکل کم اهمیت تبدیل به مسئله ای جدی خواهد شد. این جراحات را به سرعت و پیش از آنکه سگ دچار درد و رنج شود باید به دامپزشک برای درمان مرجعه نمود.

سبوره سگ (Seborrhea)

در این حالت پوست، پوسته پوسته شده و فلسی شکل می‌شود. اغلب به شدت خشک و یا چرب است و ه عفونت های ثانویه نیز دچار می شود. این حالت در سبوره چرب بیشتر رخ می دهد و به دنبال این عارضه بوی ترشیدگی و ناخوشایندی از سطح پوست به مشام می رسد. ممکن است سبوره در اثر سایر مشکلات مثل کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) نیز ایجاد گردد. این بیماری علاج ناپذیر بوده اما قابل کنترل و پیشگیری است. برای مثال استحمام منظم با شامپو های مخصوص وضعیت پوسته پوسته شدن و چربی پوست را برطرف می‌کند.

خواندن این مطلب
مواردی که قبل ورود سگ به زندگیتان بدانید

عفونت‌های قارچی سگ (Ringworm)

Ringworm برخلاف نامش انگل کرمی نیست بلکه عفونت قارچی پوست است. جراحات آن به صورت نقاط گرد و بدون مو و پوسته پوسته است. موها زبر و سیخ سیخ می شوند و می شکنند. پیرامون جراحات فوق موها به رنگ خاکستری مشاهده می‌گردد. درسگ های مبتلا به شکل حاد بیماری جراحات در تمام سطح بدن دیده شده که به یکدیگر متصل می‌شوند. برای تشخیص این بیماری یک نمونه از پوست و مو تهیه شده در محیط مخصوص رشد قارچ ها کشت داده می‌شود. تشخیص باید هرچه سریع‌تر انجام گیرد چرا که این بیماری خیلی سریع به انسان سرایت می کند مخصوصا بچه ها نسبت به عفونت قارچی حساس‌تر هستند.

عفونت‌های باکتریایی پوست سگ (Bacterial Infections)

عفونت‌های پوست معمولا پس از بروز عوارضی مانند پارگی ها و نفوذ اجسام نوک تیز مثل گلوله و جراحات ناشی از نزاع و درگیری ایجاد می‌شود. اگر عفونت تازه باشد علائم معمول آن عبارتند از: مناطق منفرد و به هم پیوسته از لکه هایی درسطح پوست که به رنگ قرمز شبیه مناطق خارانده شده می‌باشند و یا مناطق ضرب دیده کوچکی که شباهت به جوش و کورک دارند و ممکن است خارش داشته و یا نداشته باشند. بیشتر عفونت‌های پوست ناشی از باکتری‌های استافیلوکوک است و به کمک آنتی بیوتیک و شستن موضع با صابون های طبی درمان می‌شود. غفلت کردن از یک جراحت ساده منجربه بروز مشکلات بیشتری می‌شود که راه نفوذ باکتری را به زخم هموار ساخته و منجر به عفونت زخم می‌شود. زخم‌های عفونی به شدت دردناک و قرمز و ملتهب می‌باشند. در ملامسه گرم هستند و احتمال خروج ترشحات چرکی نیز وجود دارد. بوی تعفن از زخم عفونی شده قابل استشمام می‌باشد. در اینگونه موارد درمان های اختصاصی مثل مراقبت از زخم و استفاده از آنتی بیوتیک لازم است.

خواندن این مطلب
نیاز سگ ها به جویدن

آبسه سگ (Abscesses)

آبسه تجمع چرک در زیر پوست بوده که به دنبال مجروح شدن پوست ایجاد می‌شود. این عارضه معمولا بعد از گزش و یا جراحات نفوذی و فرو رفتن اجسام نوک تیز ایجاد می‌شود. موضع آن اغلب دردناک و متورم و قرمز است. ممکن است آبسه‌ها نیاز به نیشتر زدن داشته باشند. بدین طریق مایع خارج شده و محتویات آن تخلیه می‌شود. بدین ترتیب موضع جراحت التیام می‌یابد. هرگز سعی نکنید با فشاردادن محتویات آن را تخلیه نمایید. تخلیه آبسه روش خاصی دارد که توسط دامپزشک انجام می‌گیرد.

طاسی در سگ‌ها (Balding)

وقتی از دست دادن موهای بدن (طاسی) به دلیل انگل‌های مختلف و ضربه و یا عفونت نباشد ممکن است ناشی از اختلالات متابولیکی باشد. سندرم کوشینگ و پر کاری غدد فوق کلیوی هیپوتیروئیدیسم (کم کاریتیروئید) دو عامل مهم دربروز این عارضه هستند.

سندرم کوشینگ در سگ‌ها  (Cushings Syndrome)

در این عارضه ترشح هورمون کورتیزول از غده فوق کلیوی افزایش یافته موی پهلو‌ها و گردن به تدریج می‌ریزد. درنهایت موی پشت و سایر نواحی بدن نیز خواهد ریخت. پوست نازک و خشک می‌شود. از سایر علائم بزرگ شدن شکم است. سگ‌های مبتلا بیش از حد و بطور غیر طبیعی می‌خورند و می‌آشامند. دفع ادرار زیاد می‌شود. در این وضعیت بیماری به صورت پیچیده در می‌آید و معمولا این عارضه درمان پذیر است.