5/5 - (1 امتیاز)

اکثر دارندگان با تجربه سگ با مشکلات رفتاری معمولی سگ‌ها آشنا هستند. اما بعضی از افراد شگفت زده هستند که چرا این رفتار‌ها در سگ‌ها شکل می گیرند. واق واق کردن، گاز گرفتن، جویدن و دیگر مشکلات عمومی رفتاری سگ‌ها که در خیلی از اوقات بوسیله نا‌آگاهی و رفتار نا‌آگاهانه صاحب سگ ایجاد می شوند. شاید شما به تازگی صاحب یک سگ شده اید، و یا در فکر خرید یک سگ هستید و یا آرزو دارید تا بهتر بتوانید مشکلات رفتاری سگ خود را مدیریت کنید. باید بدانید که شناخت اکثر مشکلات رفتاری سگ‌ها ، اولین گام در رفع و جلوگیری از این رفتا‌رها است.

اصولا رفتار حیوانات طیف وسیعی از واکنش های مختلف را در بر می‌گیرد. عواملی مانند ارث، آموزش‌های اولیه زندگی، محیط، وضعیت فیزیولوژیک حیوان و محرک های طبیعی در شکل گیری رفتار نقش بسزایی دارند. رفتارهای مختلف حکایت از نحوه ارتباط گرفتن حیوان با محیط پیرامون خود دارند.

این رفتارها چه غریزی باشند چه اکتسابی ممکن است برای انسان‌ها و حتی خود حیوان غیر‌مطلوب باشدو برخی از آنها مانند رفتار تهاجمی ممکن است بسیار خطرناک بوده و باعث جراحت و آسیب به انسان‌ها و سایر حیوانات شوند.

آنچه در حیوانات اختلال رفتاری خوانده می شود ممکن است نشانه وجود یک مشکل پاتولوژیک یا رفتاری غریزی و طبیعی باشد که نابجا، بی موقع و به طور افراطی انجام می شود. از سوی دیگر آستانه تحمل صاحبان حیوانات در مقابل یک رفتار خاص با هم تفاوت دارد. برای برخی تحمل یک اختلال رفتاری امری ساده است و برخی دیگر همان رفتار را عملی مخرب و غیر قابل قبول می‌دانند.

در تمامی موارد برخورد با اختلالات رفتاری باید حیوان را از نظر سلامت جسمانی مورد معاینه و بررسی دقیق قرار داد و برای درمان مشکلات رفتاری، اول باید علت به وجود آمدن رفتار ناخواسته را مورد توجه قرار داد. گاهی ممکن است آنچه که مطلوب انسان نیست در واقع یک رفتار طبیعی باشد که در کنار ناآگاهی دارنده حیوان به معضلی غیر قابل تحمل بدل شده است.

در اینجا چند نمونه از مشکلات رفتاری رایج در سگ ها آورده شده است:
واق واق کردن

اکثر سگ ها یا واق واق می کنند، یا زوزه می کشند و یا ناله می کنند. واق واق کردن بیش از اندازه یک مشکل رفتاری محسوب می گردد. قبل از اینکه بخواهید واق واق کردن سگ خود را محدود کنید اول دلیل واق واق کردن سگ خود را دریابید .

بیشتر علل واق واق کردن عبارتند از :
– هشدار یا اعلام خطر کردن
– بازیگوشی یا هیجان زده بودن
– برای جلب توجه
– اضطراب
– کسلی یا خستگی
– جواب دادن به سگ های دیگر

شما باید بیاموزید که واق واق بیش از حد سگ خود را کنترل کنید. استوار و صبور باشید . و همینطور فرمان های ساکت و واق کردن را به سگ خود آموزش دهید و به جزئیاتی که ممکن است برای مدت طولانی ادامه داشته باشند، توجه کنید .

اضطراب جدا شدن
اضطراب ناشی از جدا شدن یکی از مورد بحث ترین مشکلات رفتاری در سگ‌‌هاست . ظهور برخی رفتارها نظیر صدا در آوردن ، جویدن ، دفع نا‌مناسب ادرار و مدفوع و انواع دیگر خرابی، وقتی رخ می دهد که سگ از صاحب خود جدا شده است . البته تمامی این رفتارها ناشی از اضطراب هنگام جدایی نیست.

خواندن این مطلب
واكسيناسيون سگ ها

نشانه های واقعی اضطراب هنگام جدایی عبارتند از:
وقتی که صاحب سگ برای رفتن آماده می شود، سگ دچار اضطراب می شود.
رفتارهای نا مناسب تقریبا بعد از ۱۵ یا ۴۵ دقیقه بعد از رفتن صاحب سگ اتفاق می افتد.
سگ با ثابت ماندن در اطراف صاحب خود سعی در تعقیب وی می‌کند.
سگ سعی می‌کند که هر کجا که شد صاحب خودش را لمس کند.
حل کردن اضطراب هنگام جدایی نیاز به تمرین و آموزش زیاد، اصلاح رفتار و استحقاق ورزش کردن دارد.
استفاده از دارو هم در حالت‌های حاد پیشنهاد می‌شود اما این باید آخرین راه برای امتحان باشد.

جویدن
جویدن در تمامی سگ‌ها یک عمل طبیعی به حساب می‌آید. اما یک راه پیشگیری از آن این است که سگ خود را در محلی ببندید. بهرحال اگر سگ شما باعث به وجود آوردن خرابی شده، جویدن می‌تواند به سرعت تبدیل به یک مشکل رفتاری بزرگ شود.

بیشترین علل جویدن عبارتند از:
– دندان های شیری توله ها
– کسلی یا انرژی زیاد
– اضطراب
– کنجکاوی ( به خصوص در توله ها)

شما می توانید سگ خود را تشویق به جویدن کنید ، مشروط براینکه اسباب بازی های جویدنی در اختیارش باشند. وسایل شخصی خود را از دسترس سگ دور نگاه دارید. وقتی که در منزل نیستید، می توانید سگ خود را در محلی در منزل ببندید و یا در یک مکانی خاص وی را نگه دارید تا میزان خرابی کمتری به بار بیاید .

اگر سگ شما مشغول به جویدن شی نادرستی بود، به سرعت با یک صدای بلند و همراه با عتاب اصلاحش کنید. بعد، آن شئ نادرست را با یک اسباب بازی تعویض کنید . یکی از کارهای بسیار مهمی که شما می توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید سگ شما به اندازه کافی ورزش خواهد کرد.

کندن یا حفاری کردن
اکثر سگ ها اگر فرصت این عمل را بدست بیاورند، دست به عمل کندن خواهند زد. که این بخشی از غریزه آنها محسوب می شود. بعضی از نژاد ها ، مثل تریرها بیشتر متمایل به کندن هستند که این به تاریخچه شکارچی بودنشان بر‌می‌گردد.

بیشترین علل کندن عبارتند از:
– کسلی یا انرژی زیاد
– اضطراب یا ترس
– غریزه ی شکار
– دنبال آسایش یا آرامش بودن ( مثل خانه درست کردن یا خنک کردن خود)
– به منظور پنهان کردن اشیاء ( مثل استخوان یا اسباب بازی)
– برای فرار یا بدست آوردن دسترسی بیشتر

اگر سگ شما در حیاط شما دست به عمل کندن بزند، این عمل می‌تواند خیلی شما را نا امید کند . تلاش کنید علت اصلی کندن سگ خود را بفهمید و بعد محدودش کنید، و بعد روی حل کردن دلیل بروز این مشکل متمرکز شوید. وقت بیشتری را با سگ خود سپری کنید و در عین حال ورزش بیشتری را هم برایش در نظر بگیرید. اگر کندن اجتناب ناپذیر بود، یک محوطه جداگانه برای سگ در نظر بگیرید که بتواند یاد بگیرد کندن در آن محل بخصوص مانعی ندارد، مثل یک جعبه شنی …

گدائی کردن
گدائی کردن یکی از عادات بد در سگ‌ها به حساب می آید که متاسفانه برخی از صاحبان سگ این عادت را تحسین می کنند. این رفتار می تواند مشکلات گوارشی و یا چاقی را برای سگ به همراه داشته باشد. سگ‌ها گدائی می کنند برای اینکه آنها غذا را دوست دارند، اما ایستادن کنار میز برای سگ مناسب نیست، مقاومت کردن در برابر آن نگاه مظلوم سخت است، اما همین که بگوییم ” فقط همین یکبار ” یک مشکل رفتاری بزرگ را درست کرده ایم.وقتی به سگ خود یاد بدهید که گدائی کردن مجاز است، اساسا موقعیت خود را به عنوان یک رهبر و قوانین خود را به مخاطره می اندازید . قبل از اینکه مشغول غذا خوردن بشوید به سگ خودتان فرمان بدهید که در سر جایش باقی بماند. ترجیحا جایی باشد که نتواند به شما خیره بشود. اگر لازم بود سگ خود را به اتاق دیگری منتقل کنید . اگر سگ شما درست رفتار کرد بعد از اینکه شما و اعضای خانواده تان غذای خود را میل کردید؛ یک جایزه غذایی ویژه به سگ بدهید.

خواندن این مطلب
دیسپلازی لگن سگ

بالا پریدن
توله‌ها برای دستیابی و سلام کردن به مادر خود به بالا می پرند. اما بعدا ممکن است، برای سلام کردن به دیگران هم به بالا بپرنند. سگ ها برای نشان تسلط خود بر افراد هم ممکن است بر روی آنها بپرند . سگی که بر روی افراد می پرد حتی می تواند مزاحم و خطرناک هم بشود.

راه های مختلفی برای بازداشتن سگ‌ها از بالا پریدن وجود دارد اما تمامی آنها به موفقیت ختم نمی شوند. بلند کردن یک زانو، گرفتن یک پنجه یا سگ را مجبور به رفتن کردن ممکن است که برای بعضی ها جواب بدهد، اما برای اکثر سگ‌ها این حرکات پیغام غلطی را به آنها می رساند. بالا پریدن عملی ست که سگ ها بیشتر برای جلب توجه انجام می دهند. بهترین راهکار این است که وقتی سگ به روی شما پرید بدون هیچ تماسی به راحتی روی خودتان را برگردانید و سگ خود را نادیده بگیرید.

به چشم های سگ خود نگاه نکنید، صحبت نکنید و سگ خود را هم لمس نکنید. در هنگام بالا پریدن سگ مشغول کار خود بشوید. وقتی سگ شما آرام شد و در سر جای خودش ماند سپس می توانید به آرامی به او یک جایزه بدهید. اما کاری که سگ شما انجام می دهد، هیچ وقت نباید شما را وادار به جایزه دادن به وی بکند (در این زمان سگ دارد به شما فرمان می دهد).

دفع‌های نا بجا
دفع ادرار و یا مدفوع نامناسب یکی از ناامید کننده ترین مشکلات رفتاری در سگ هاست. سگ شما می تواند به قسمت‌هایی از خانه ی شما آسیب بزند و این مسئله می‌تواند سگ شما را در مکان های عمومی و یا در خانه دیگران ناخوشایند جلوه بدهد. بسیار مهم است که شما اول با یک دامپزشک راجع به این مشکل رفتاری صحبت کنید تا مطمئن شوید که سگ شما مشکل سلامتی ندارد. سپس اگر مشکل سلامتی مشاهده نشد، سعی کنید دلیل انجام این کار را محدود کنید که می تواند ناشی از این مسائل باشد:

– مطیع بودن یا داشتن هیجان در دفع ادرار
– نشانه گذاری
– اضطراب
– برای جلب توجه
– فقدان فضای مناسب

دفع های نا مناسب در توله‌ها امری اجتناب ناپذیر است، بخصوص در سنین کمتر از ۱۲ هفتگی . اما سگ های بالغ داستان دیگری دارند. بعضی رفتارها به اصلاح جدی نیاز دارند تا آنها را از عادت های بد خود رهایی بدهند. و اینکه شما هم همینطور باید احساس آنها را نسبت به خودشان تغییر بدهید.
دنبال کردن یک سگ مایل است که به راحتی و بر اساس حس غریزه اشیایی را که تکان می خورد، تعقیب کند. بعضی از سگ‌ها، بعضی از حیوانات، ماشین‌ها و مردم را دنبال می‌کنند. تمام اینها می‌تواند خرابی های خطرناکی را به حاصل بیاورند. اگر شما از بازداشتن سگ خود در تعقیب کردن ناتوانید می توانید برای جلوگیری از بوجود آمدن خرابی راه های زیر را امتحان کنید:

خواندن این مطلب
مواد مغذی اساسی برای سلامتی تغذیه ای سگ

قلاده و بند سگ را تمام وقت به صورت متصل نگهدارید (به غیر از مواقعی که در خانه هستید)
به سگ خود بیاموزید که وقتی صدایش کردید به سمت شما بیاید .
یک سوت و یا عروسک سوتی در دست داشته باشید تا بتوانید با آن توجه سگ خود را جلب کنید.
محتاط باشید و مراقب کشش های سریع و دفعی سگ باشید .

گاز گرفتن
سگ ها به خاطر عللی گاز می گیرند که می تواند به مسائل غریزه ای و یا رهبر بودن مرتبط باشد. توله ها، سگ‌های دیگر و یا مردم را گاز می گیرند به این منظور که آنها در حال کشف کردن محیط پیرامون و یادگیری جایگاهشان در تیم خود هستند. صاحبان توله‌ها باید به توله‌ها بیاموزند که گاز گرفتن رفتار موجه و قابل قبولی نیست. اما جدا از رفتار توله ها انگیزه گاز گرفتن، معمولا در سگ ها عبارتند از:

– ترس و دفاع از خود
– حفاظت از اموال و یا محوطه خود
– درد و یا بیماری
– اعلان و یا تاکید بر سلطه و نفوذ خود
– غریزه شکار کردن

گرچه مردم فکر می کنند که بعضی نژاد‌ها خطرناک هستند. اما من باور دارم که قانون مخصوص نژاد ، پاسخ ما نیست . صاحبان سگ و پرورش دهندگان تنها کسانی هستند که می توانند کمک کنند تمایل به گاز گرفتن از طریق آموزش و اجتماعی کردن و تمرین در پرورش در تمامی نژاد ها درست بشود .

پرخاش و حمله
پرخاش یا حمله سگها با زوزه کشیدن ، نشان دادن دندان‌ها و گاز گرفتن همراه است. دانستن این مسئله بسیار مهم است که ما بدانیم هر سگی قابلیت پرخاشگری و پرخاشگر شدن را داراست، صرف‌نظر از نژاد و یا تاریخچه‌اش. اما سگ هایی با خشونت و دارای تاریخچه‌ی تعدی و یا آن نژاد هایی که گرایش بیشتری به پرخاشگری دارند، بیشتر رفتار خشونت باری از خود به مردم و یا دیگر سگ‌ها نشان می دهند. دلیلی که سگ به خشونت روی می آورد معمولا با دلیلی که سگ به گاز گرفتن روی می آورد یکیست. اما بهرحال پرخاش و حمله مشکل بزرگتر و جدی تری به حساب می آید. اگر سگ شما حالت تهاجمی نمایشی دارد اول با یک دامپژشک مشورت کنید، زیرا این مشکل می تواند ناشی از یک مشکل سلامتی باشد. وسپس از یک مربی با تجربه در امور تربیت سگ کمک بخواهید. در کل برای امن نگه داشتن بقیه افراد از سگ‌های پرخاشگر باید اقدامات جدی صورت بگیرد.

3.2