دلایل کف کردن دهان سگ چیست

دلایل کف کردن دهان سگ چیست

بعضی از افراد با دیدن کفی که از دهان سگ می‌آید سریع به این نتیجه می‌رسند که آن سگ بیماری هاری دارد. ولی در بیشتر مواقع این‌طور نیست. در بیشتر نقاط جهان که سگ‌ها واکسن هاری می‌زنند امکان ابتلای آنها به این بیماری خیلی کم است و این کف کردن دهان دلایل دیگری دارد که بعضی از آنها نیاز به مراجعه به دامپزشک دارد.

دلایل عمومی برای کف کردن دهان سگ‌ها

 1.  دهان سگ‌هایی که فعالیت بدنی زیادی دارند و انرژی زیادی تخلیه می‌کنند ممکن است کف کند. وقتی سگ فعالیت زیادی دارد بزاق دهان زیادی تولید می‌کنند و در حین فعالیت با نفس‌های شدیدی که می‌کشند این بزاق توسط هوایی که تنفس می‌شود به شکل کف درمی‌آید.
 2.  سگی که خوراکی بدمزه‌ای خورده باشد بزاق دهان بیشتری تولید می‌کند و با نفس نفس زدن او، این بزاق به شکل کف درمی‌آید و بر لب‌های او می‌نشیند.
 3.  حالت تهوع در سگ‌ها باعث ایجاد بزاق بیشتر و نفس نفس زدن سگ می‌شود که به این علت می‌تواند در دهان او کف ایجاد شود. بسته به دلیل ایجاد حالت تهوع در سگ ممکن است او به دامپزشک احتیاج داشته باشد.
 4.  استرس و ترس هم می‌تواند باعث ایجاد کف در اطراف دهان سگ شود. ممکن است در هنگام ترس و استرس با ایجاد بزاق بیشتر و نفس کشیدن‌های شدید این حالت به وجود بیاید.
 5.  در صورت خوردن مواد سمی هم در دهان سگ کف ایجاد می‌شود و برای جلوگیری از مرگ حیوان باید سریعاً به دامپزشک مراجعه شود.
 6.  سگ‌هایی که در بلعیدن مشکل دارند هم در دهانشان کف ایجاد می‌شود و سگی که در بلعیدن مشکل داشته باشد ممکن است تنفس هم برای او دشوار باشد که در این صورت باید به دامپزشک مراجعه شود.
 7.  مشکلات دهانی مانند زخم و یا تومور در سگ می‌تواند باعث ایجاد بزاق شدید در دهان او شود که با نفس کشیدن‌های او به کف تبدیل می‌شود. در این صورت باید به دامپزشک مراجعه شود.
 8.  حمله‌های ناگهانی باعث ایجاد بزاق و تنفس‌های شدید باعث ایجاد کف در دهان سگ می‌شود و بسته به شدت حمله می‌تواند رفتار خشن و غیرمعقول پس از ایجاد کف در دهان به دنبال داشته باشد.
 9.  هاری در سگ باعث ایجاد کف در دهان و رفتار خشن می‌شود. ولی بر عکس حمله‌های ناگهانی این رفتار خشن پس از مدت کوتاهی خاتمه نمی‌یابد. در این بیماری هم کف بر اثر بزاق زیاد و تنفس شدید ایجاد می‌شود.
خواندن مقاله
ويروس پاروا در سگها

دیدگاه (3)

 • محمد پاسخ

  یک سگ مشکی داخل محله بود که دیدیم کف کرده دهنش ولی خوب شد بعد مدتی یک سگ سفید این طوری شد ولی تشنج میکرد بدنش قفل میکرد و رعشه میرفت نمیتونست تکون بخؤره اون مرد حالا سگ دیگه ای دهنش کف کرده ولی میتونه تکون بخوره استفراق کرد و مایع زرد رنگی خارج شد این سگ ها مال محله هستن و زیاد پارس میکنن شبا چون کسی رو نشناسن میوفتن دنبالش من فکر میکنم مسموم شده اگر مسموم شده که چکار میشه کرد خوب بشه و اگر چیز دیگه ای چ کار میتونم بکنم مرسی

  می 6, 2019 در 4:05 ق.ظ
  • AlirezaHeydari
   AlirezaHeydari پاسخ

   سلام . دوست عزیز دلایلی متفاوتی وجود داره ممکنه بدن اون سگ ویروسی شده باشه چون سگهای خیابونی واکسیناسیون نمیشن بیماری های مثل پاروا ویروس . دیستمپر و مسمومیت و غیره دچار میشن

   می 6, 2019 در 9:07 ق.ظ
 • رحیم رفعتی پاسخ

  این فقط دلایلش بود دکتر
  چطوری کنترل کنیم؟ کم کنیم؟ قطعش کنیم؟
  من پویینتر شکاری دارم با لب و لوچه خیلی خیلی آویزون.
  بهترین شکارچی هست وگرنه تا حالا میدادم به کس دیگه. اونم فقط بخاطر همین کف دهنش که کل هیکلش رو خیس میکنه.

  سپتامبر 10, 2019 در 8:46 ب.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Call Now Button