Rate this post

گلابی سگ ها طعم گلابی را دوست دارند و خوردن گلابی برای سگ بی ضرر است. گلابی های نرم و شیرین تشویقی خوبی برای سگ ها می باشد. استفاده از این میوه به عنوان تشویقی حتی از تشویقی های چرب تجاری در زمان آموزش نیز بهتر می باشد. بی دلیل نیست که هومر نویسندۀ سفرنامۀ اودسیه به این میوه لغب (هدیه خدایان) داده است زیرا گلابی دارای مواد مغذی بسیاری مانند فیبر و آنتی اکسیدان ها می باشد و یک میان وعدۀ بسیار سالم و خوشمزه برای سگ ها است.

گلابی به طور طبیعی سرشار از ویتامین C و K و همچنین دارای مواد مغذی مانند مس است و همه از این میوه به عنوان یک آنتی اکسیدان برای محافظت از سلول های بدن سگ در مقابل آسیب های رادیکال های آزاد یاد می کنند. گلابی می تواند تنها 11% از جیرۀ غذای روزانۀ سگ را تشکیل دهد. (یک پنجم یک گلابی متوسط در روز) مصرف آن باعث دریافت ویتامین C و 9.5% مس می شود که بیشتر از آن توصیه نمی شود. گلابی از هر مواد غذایی دیگر کالری بیشتری دارد. اما می دانیم که گلابی غذای سگ نیست و نباید بیشتر از یک یا دو تکۀ کوچک در روز از آن به سگ داده شود.

گلابی یکی از منابع غنی فیبر است، فیبر گلابی برای حفظ سلامت قلب سگ مناسب می باشد و مطالعات نشان داده است که فیبر می تواند سطح کلسترول های بد را که به صفرای نمکی متصل هستند کاهش داده و از کلسترول جدا سازد و از بدن دفع نماید. خوردن گلابی در سگ ها باعث میشود خطر سکتۀ مغزی تا 50% کاهش یابد.

خواندن این مطلب
بیماری دیستمپر در سگ

 

اگرچه مطالعات کمی در مورد خواص گلابی انجام شده است اما به طور کلی پزشکان آن را یک میوۀ هیپو آلرژیک (hypoallergenic) می شناسند زیرا نسبت به میوه های دیگر واکنش آلرژیک کمتری نشان داده است به همین علت به عنوان میوه ای امن شناخته شده است و اغلب یکی از اولین میوه هایی است که خوردن آن برای نوزادان انسان تجویز می شود.
همچنین گفته شده است که خوردن گلابی بدن را در مقابل انواع سرطان ها حفظ می کند. از آنجا که گلابی دارای فیبر بالایی می باشد و شاخص گلیسمی پایینی دارد به یک میان وعدۀ علمی مناسب برای افراد مبتلا به دیابت بدل گردیده. شریان خون به آرامی هیدارت کربن گلابی (26 گرم در هر گلابی)، را جذب می کند و از افزایش قند خون جلوگیری کرده و به کنترل میزان سطح قند خون کمک می کند. قند سبک گلابی نیز می تواند دندانهای شیری را سالم تر از قند موجود در میوه های دیگر نگهداری کند و اینکه سگ می تواند گلابی بخورد خبر خوبی است.

شما همیشه می توانید از گلابی به عنوان یک میان وعدۀ غذایی در تغذیۀ روزانۀ سگ قرار دهید اما با حفظ تعادل در میزان مصرف آن. بیاد داشته باشید مصرف بالای گلابی به علت فیبر بالا می تواند باعث اسهال سگ شود. درست مانند بسیاری از میوه های دیگر، همانطور که قبلا گفته شد ساقه و دانۀ آن نیز باید حتما جدا شود چون دارای سم سیانید است که می تواند برای سگ های کوچک کشنده باشد و همچنین بلعیدن ساقۀ آن می تواند باعث انسداد روده و مشکلات دستگاه گوارش گردد.
بهتر است برای تغذیه سگ از گلابی های نرم و رسیده که شیرین هستند استفاده شود و اگر پوست گلابی ضخیم است (گلابی جنگلی) بهتر است پوست آن گرفته شود زیرا ممکن است سگ خوردن آنها را دوست نداشته باشد. همیشه گلابی را با آب گرم بشویید تا هیچ مواد شیمیایی و سمیی روی آن نماند بعد از جدا کردن ساقه و دانه ها به صورت خرد شده و در تکه های کوچک در اختیار سگ قرار دهید.

خواندن این مطلب
جفتگیری سگ ها