واکسیناسیون سگ ها

واکسیناسیون سگ ها

تا چند دهه پیش، توله سگها برای رسیدن به دوره بزرگسالی باید در مبارزه با بیماریهای مرگ آوری مانند دیستمپر، هاری، هپاتیت و Leptospirosis پیروز میشدند؛ کک ها بخشی از زندگی هر سگ بودند و در کنار آن به خارشها، عفونتها و حساسیتهای همراه با این جانوران آزاردهنده دچار بودند اما دانشمندان و دامپزشکان به سختی تلاش کردند تا واکسنهایی را که مانع بیماریهای عفونی در سگها میشود، تولید و روشهایی برای سالمت نگهداشتن سگها و طولانیتر کردن عمرشان طراحی کنند. در این بخش اطلاعات الزم برای پیشگیری از ابتلای سگ تان به انواع بیماریها ارائه شده است. پیروی از این دستورات شانس بیشتری برای زندگی سالم و طولانی به سگتان میدهد، که به معنای زمان بیشتر شما برای بازی کردن و یاد دادن عادتهای مختلف، دویدن با او و در کل لذت بردن از وجود آنها خواهد بود.

واکسیناسیون سگها

امروزه واکسیناسیون، بخشی از مالقاتهای دامپزشکی است که بیشتر صاحبان سگها از فواید آن برای سلامتی سگشان بیاطالع هستند. فقط چند دهه پیش بود که سالانه هزاران سگ توسط ویروس کشنده Distemper که معمولا به توله سگ های زیر یکسال حمله ور میشود، میمردند یا دچار معلولیتهای دائمی میشدند. امروز ما به ندرت راجعبه بیماری سگها میشنویم مگر آنهایی که واکسینه نشدهاند.

زمانی که ویروس Paroovirus برای اولینبار در دنیا شناخته شد، شروع به کشتن هزاران تولهسگ (تقریبا تمام آنها) کرد. دامپزشکان برای تهیه واکسنی علیه این ویروس تلاش کردند و طی چند سال، بیشتر سگها توسط این واکسن ایمن شدند.

واکسیناسیون سگ ها در سالمتی انسانها نیز نقش داشته است؛ پیش از۱۹۴۰ ، زمانی‌که واکسیناسیون جمعی علیه هاری آغاز شد، تقریبا ۱۰۰آمریکایی سالانه به دلیل هاری که از طریق حیوانات خانگی منتقل میشد، میمُردند اما امروزه خوشبختانه این اتفاقات به ندرت رخ میدهند.

خواندن مقاله
مواردی که قبل ورود سگ به زندگیتان بدانید

توصیه: توله ها باید سری اول واکسنهایشان را بین ۶ تا ۸ هفتگی دریافت کنند، پیش از این‌که به خانه جدیدشان منتقل شوند (توله سگ ها باید حداقل ۶ هفته در کنار مادرشان زندگی کنند) همچنین آنها به دو نوبت واکسیناسیون دیگر در فاصله های ۳ تا ۴ هفته برای ایمنی کامل نیازمندند. اگر قصد دارید تولع ای به جمع خانوادهتان بیاورید حتما با دامپزشکتان راجعبه واکسنهای جدید و زمان آنها که باید سگتان دریافت کند، صحبت کنید.

توصیه: با دامپزشکتان راجعبه برنامه واکسیناسیون مشورت کنید؛ واکسنهایی که رای سگتان انتخاب میشوند به سن سگ، جایی که شما در آن زندگی می‌کنید و احتمال در تماس بودن با سگ های آلوده یا محیط بستگی دارد.

هشدار

ممکن است بسیاری از واکسن ها برای صاحب حیوان قابل تهیه باشد، اما این کار اصال توصیه نمیشود. فرمولهای واکسنهای جدید معموال در دسترس عموم قرار میگیرند اما بدون تجویز دامپزشک یا دسترسی به آخرین تحقیقات دامپزشکی، شما نمیتوانید تصمیمات مناسبی برای این‌که از کدام واکسنها برای سگتان استفاده کنید، بگیرید. به عالوه واکسنها نیاز به نگهداری و جابهجایی در شرایط خاص دارند چون بهسرعت خواص خود را طی تغییرات دما از دست میدهند

واکسیناسیون در شرایط خاص

در بیشتر موارد واکسن موجب ایجاد ایمنی در بدن برای سالهای طولانی و حتی در تمام طول عمر میشود ولی هنوز بیشتر سگها سالانه دوبار واکسینه میشوند. (یک واکسن هاری و یک واکسن پلی والان) برخی دامپزشکان اعتقاد دارند تکرار واکسیناسیون سالانه سگها ممکن است موجب تحریک بیشازحد دستگاه ایمنی سگ و موجب حمله دستگاه ایمنی او به سلولهای خودی مانند پوست یا مفاصل شود. به همین دلیل در حال ارزیابی دستور اولیه واکسنهای استاندارد و مطالعه این موضوع هستند که آیا واکسیناسیون سالانه برای تمام سگهای بالغ ضروری است؟

خواندن مقاله
آموزش محل ادرار و مدفوع به سگ ها

برای سگهایی که به خصوص به واکسنها حساسیت داشته یا بیماریهای اوتو ایمنی دارند، باید میزان پادتن (پاسخ ایمنی) خونشان هر ساله علیه بیماریهای Parvovirus، Distemper و دیگر بیماریهای عفونی اندازه گیری شود. اگر میزان پادتن در خونشان کاهش یافته باشد فقط علیه همان ویروس واکسینه میشوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Call Now Button