4.7/5 - (7 امتیاز)

تغییر غذای توله سگ در ماه های اول

 

 

نگاه کردن به چشمان معصوم، زیبا و براق توله سگ ها قلب هر انسانی را عاشق می کند و کسانی که سابقاً (یا هم اکنون) نگهداری از یک توله سگ را تجربه کرده اند، می دانند که مقاومت در برابر غلیان احساسات بی فایده است، چرا که نهایتاً خواسته دلباخته آنها می شوید. بنابر این چندان هم عجیب نیست که ببینیم بسیاری از افراد به دنبال بهترین برندها و بهترین و با کیفیت ترین غذا های ممکن برای سگ شان می گردند. لزوم تعویض نوع غذای سگ به دلایل مختلف ممکن است پیش آید و این کار با توجه به ظرافت های یک توله سگ باید به دقت و با ملاحظات خاص انجام شود. در ادامه به بررسی روش مناسب و بدون اشکال غذای توله سگ های بسیار جوانی که اولین ماه ها زندگی خود را تجربه می کنند، می پردازیم. همچنین برای آشنایی مقدماتی و کلی با قواعد و اصول غذا دادن به سگ ها به این مقاله مراجعه کرده و یا طریقه دادن غذا به توله سگ را در این جا یاد بگیرید.

 

از شیر به غذای سگ

 

 

در طول 4 ماه اول زندگی یک توله سگ، تمام مواد مغذی و نیاز های بدن او توسط شیر مادر تأمین می شود. پس از آن توله سگ به مرور دوره گذار و تغییر عادت غذایی خود از شیر به غذای توله سگ را شروع می کند. این فرآیند بسیار آرام و کند است و در ابتدا باید کار را با درست کردن ترکیبی از شیر و مقدار کمی غذای توله سگ شروع کرد. مقدار غذای توله سگ باید فقط به اندازه ای باشد که شیر را کمی سفت کرده و حالتی شبیه به فرنی به آن ببخشد.

 

خواندن این مطلب
اسهال در سگ های بالغ و توله سگ ها

 

این مرحله خود حدود 4 هفته به طول می انجامد و در طول این مدت مقدار غذای توله سگ باید مرتباً افزایش یافته و درصد شیر داخل آن کمتر شود. در انتهای این دوره، نهایتاً توله سگ تان قادر خواهد بود یک غذای توله سگ جامد میل کند. در این هنگام او حدود 8 هفته سن خواهد داشت. یعنی یک توله سگ در 8 هفتگی قادر خواهد بود غذای خشک مخصوص توله سگ ها را بدون بروز هیچ گونه اشکالی بخورد.

 

تغییر غذا

 

 

در 8 هفتگی، بیشتر توله سگ ها آمادگی ترک کردن مادرشان را دارند. در بیشتر اوقات این زمان بهترین موقع برای آوردن یک توله سگ به خانه می باشد. بنابر این اگر یک توله سگ در سن 8 هفتگی می خرید می توانید مطمئن باشید که او قادر به خوردن غذای خشک و نوشیدن آب خواهد بود. برخی از پرورش دهندگان سگ نمونه ای از غذایی که تا به این جای کار به توله می داده اند را به خریدار داده و آن غذا را سفارش می کنند. با آن که این غذا در بیشتر مواقع استاندارد ها و کیفیت مناسب یک خوراک مناسب را رعایت کرده است، ولی باز هم بسیار رایج است که خریدار به دلایل مختلف ترجیح می دهد غذای توله سگ را عوض کند. ولی در این هنگام، باید بسیار محتاطانه عمل کرد چرا که حتی در صورت تغییر غذای سگ و تعویض آن با یک غذای با کیفیت تر هم ممکن است توله دچار مشکل شود که علت آن می تواند مسئله تغییرات ناگهانی عادت غذایی باشد. از علائم بارز شوکه شدن می توان به اسهال یا استفراغ در آن ها اشاره کرد. باید دقت داشته باشید که تغییر غذا یک فرآیند تدریجی و حدوداً 10 روزه است و شما نمی توانید به یک باره اقدام به تغییر رژیم غذایی توله سگ کنید به خصوص که آن ها در این مقطع از زندگی بسیار حساس و آسیب پذیر هم هستند.

 

خواندن این مطلب
همه چیز در مورد سگها

تغییر نوع غذا

 

 

توله سگ های دو ماهه باید فرآیند ساخت و پرداخت عضلات و استخوان هایشان را تا حد زیادی پیش برده باشند و به استقامت و استحکام بدنی نسبتاً بالایی رسیده باشند. همچنین سیستم ایمنی بدن آن ها نیز در این سن بسیار قوی تر شده و تا حد زیادی قابل اعتماد است. تمام این فرآیند ها تنها در طول 2 ماه اتفاق می افتد و به راحتی می توان متوجه شد که سرعت رشد توله سگ ها تا چه حد سریع است. در واقع از نظر علمی مشخص شده است که توله سگ ها 20 برابر سریع تر از سگ های بزرگ سال رشد می کنند. نتیجه این رشد سریع آن است که توله سگ ها در طول دوران رشدشان نیازمند خوراک با کیفیت جهت حمایت از رشد سریع شان هستند. بنابر این باید دقت داشته باشید که هنگام خرید خوراک برای توله سگ تان، کیفیت بالا و تناسب ترکیبات به کار رفته در آن را مد نظر قرار دهید. غذای مناسب برای توله سگ غذایی است که در فهرست ترکیبات آن، گوشت در 3 مورد اول فهرست قرار داشته باشد. این بدان معنا است که گوشت، مغز، خون، استخوان و … درصد بالایی از محصول را تشکیل داده است. پس از بررسی ها و انتخاب یک محصول، زمان تغییر غذای توله سگ فرا می رسد. این کار نیز مشابه تغییر غذای توله از شیر به غذای خشک انجام می گیرد. یعنی در ابتدا درصد زیادی از غذای قبلی به اضافی کمی از غذای جدید ترکیب می شود و به تدریج مقدار غذای جدید ترکیب شده افزایش می یابد تا آن که نهایتاً غذای توله سگ تان را تماماً محصول جدیدی که انتخاب کرده اید، تشکیل دهد.

 

خواندن این مطلب
جفتگیری سگ ها

نحوه تغییر غذا

 

از آن جا که توله سگ ها در حدود 3 تا 4 بار در روز غذا می خورند، باید مقدار غذای جدیدی که قرار است با غذای قبلی ترکیب کنید را باید در تمام این 3 یا 4 وعده به طور مساوی تقسیم کنید. در طول 2 تا 3 روز اول، 25 درصد از غذای جدید را با 75 درصد از غذای قدیم مخلوط کنید به صورتی که تمام وعده های غذایی روزانه شامل همین درصد ترکیب باشند. سپس در طول 2 تا 3 روز بعدی، میزان غذای جدید و قدیم را به صورت مساوی با هم مخلوط کنید. دوره 2 تا 3 روزه بعدی شامل 25 درصد از غذای قدیمی و 75 درصد از غذای جدید خواهد بود و نهایتاً پس از آن توله سگ دیگر آمادگی لازم برای خوردن وعده های غذایی کامل از محصول جدید را خواهد داشت، بدون آن دستگاه گوارش او هیچ گونه واکنش منفی نشان داده و توله دچار اسهال و استفراغ شود.